Ballakume Elbasani BIO

Ballakumet janë simboli i Ditës së Verës, tipike të qytetit të Elbasanit. Le të risjellim shijen e dikurshme të ballakumeve më këtë recetë me përbërës Bio, të shëndetshëm dhe cilësorë.

Përbërësit:

  • 1 kg miell misri BIO
  • 500 gr gjalpë BIO
  • 8 kokrra vezë BIO
  • 1 kg sheqer BIO

Përgatitja:

Nisim me zgjedhjen e enës në të cilën do përgatitim brumin, do të ishte ideale një enë prej bakri e pa kallajisur, por në rast mungese mund të përdoret edhe një prej qelqi.

Hedhim në enë sheqerin dhe më pas gjalpin e shkrirë, por jo shumë të nxehtë.

Rrahim fort të dy përbërësit, deri sa të na krijohet një shkumë.

Shtojmë vezët një e nga një, pa ndaluar rrahjen deri sat ë krijohet një masë homogjene.

Me kujdes hedhim pjesë-pjesë miellin e misrit, duke e trazuar mirë për të shmangur krijimin e kokrrizave.

Masën e përgatitur e lemë të qetësohet për 20 minuta.

Mbi tavën e mbuluar me letër kuzhine hedhim me lugë druri brumin pa qenë nevoja t’i japim formë.

Ballakumet i pjekim në furrë me temperaturë 150°C për rreth 40 – 45 minuta.

Ju bëftë mirë!

× Chat!